(ВИДЕО) Нено и МАКЕДОНИЈА се најголемите изненадувања според ФИБА – ОДИМЕ НАГОРЕ УШТЕ ПОСИЛНО!

Според ФИБА, победата на кошаркарска МАКЕДОНИЈА против Полска нагости е најголемото изненадување во февруарскиот квалификациски прозорец…

ВИДЕО: 10 години од бајката на Македонија на Евробаскетот 2011 во Литванија – Еве како беше тогаш!

Утре 14 септември се навршуваат точно 10 години од историскиот успех на кошаркарска Македонија на Евробаскетот…

Тонеме и тонеме на ФИБА ранг листата – Еве на кое место падна македонската кошарка! (фото)

Продолжува падот на кошаркарската репрезентација на Македонија на ФИБА ранг листата. На најновата Македонија назадуваше за…

Македонија вечерва има императив, победа против Косово и останување во трка за квалификации за СП 2019 (фото)

Вечерва, Македонија против Косово на домашен терен, во VIP арената „Борис Трајковски“ го игра мечот за…

По дебаклот, Македонија ќе игра претквалификации за СП 2019!

Македонската кошаркарска репрезентација по дебаклот во квалификациите за Евробаскет 2017, сепак нема да се пресели во…

Неочекуван висок пораз на кошаркарите од Велика Британија

Македонија неочекувано високо беше поразена од Велика Британија со 96:79 во дуелот од квалификациите за ЕП…

И втор пораз од Словенија во подготовките за квалификациите за ЕП 2017

Македонската кошаркарска репрезентација со нов втор пораз ги заврши подготовките за настап во квалификациите за пласман…

Почнува кошаркарскиот турнир Трофеј Македонија 2016

Во Спортскиот центар „Јане Сандански“ денеска започнува силниот меѓународе кошаркарски турнир „Трофеј  Македонија 2016“ во организација на…

Македонија во третиот меч стигна до прв триумф на турнирот во Кина!

Македонските кошаркари ја забележаа првата победа на турнирот во Кина, откако во третото коло од натпреварување…

Кошаркарска Македонија поразена од Иран со 80-75 на турнирот во Кина

Македонската кошаркарска репрезентација претрпе пораз од Иран во првиот меч на стартот интернационалниот турнир во Сужоу,…

Трет син по ред доби кошаркарот Перо Антиќ!

Играчот на турски Фенербахче и поранешен капитен на кошаркарската репрезентација на Македонија, Перо Антиќ стана татко…

Македонија доби ждрепка по мерак во квалификациите за настап на ЕУРО 2017

Македонската кошаркарска репрезентација денеска со ждрепка ги доби противниците во квалификациите за пласман на европското првенство…

ВИДЕО: Македонија одигра добро, но загуби од Грција со 85-65 на ЕП 2015

Македонската кошаркарска репрезентација во рамките на првото коло, во Групата Ц од ЕП 2015 во кошарка…

ЕП 2015: Холандија ја изненади Грузија, Чешка, Германија и Полска со први победи!

Започна 39-тото Европско првенство во кошарка кое за првпат се игра во 4 држави и каде…

Македонија лесен залак за Шпанија, висок пораз од 94-63!

Македонија претрпе пораз од Шпанија во првиот контролнен меч кој се одигра во Мадрид со 94-63.…

Дизниленд е домаќин на ждребот за Еуро Баскет 2015

ФИБА донесе одлука ждребот за Еуро 2015 да се одржи во Дизниленд Париз. Франција е еден…