Тонеме и тонеме на ФИБА ранг листата – Еве на кое место падна македонската кошарка! (фото)

Продолжува падот на кошаркарската репрезентација на Македонија на ФИБА ранг листата.

На најновата Македонија назадуваше за четири позиции и сега за наоѓа на 38.место. Листата е резултат на она што репрезентациите го постигнаа во квалификациите.

Исто така тука спаѓаат и натпреварите на официјалните натпревари кои се во организација на ФИБА.

Македонија летово одигра лошо во претквалификациите. Не успеа да избори пласман во квалификациите за Светското првенство во 2019 година во Кина.

Македонија се наоѓа на 38.место во светот, односно 21.место во Европа. На светската листа на ФИБА има 153 репрезентации, додека на листата на ФИБА Европа има 38 селекции.

Зошто Македонија играше претквалификации за СП 2019 во Кина?

Најголем скок на листата напарави Холандија од 38 места и сега се наоѓа на 46 место. Потоа Црна Гора и Исланд кои напредуваа за 37 позиции и Естонија која „скокна“ за 35 места.

На врвот на ФИБА листата се САД пред Шпанија. Србија, Франција и Аргентина, додека новиот европски шампион Словенија е на седмото место.

Македонија вечерва има императив, победа против Косово и останување во трка за квалификации за СП 2019 (фото)