Ракометна Македонија го дозна противникот во баражот за СП 2025 – Беше изненадување на ЕП 2024!

Селекцијата која беше хит на ЕП 2024 година ќе и биде противник на ракометна Македонија во…

Лазаров го објави конечниот список на играчи за дуелите со Португалија – Еве кои ракометари добија шанса!

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров го објави списокот на ракометари за претстојните натпревари против…

Ждребка за ЕП 2022+ЛИНК: Македонските ракометарки денеска ги добиваат ривалките за групната фаза!

Европското ракометно првенство за жени 2022 година, ќе се оддржи од 4 до 20 ноември, а…

Ракометна Македонија стартуваше некомплетна со подготовките за двомеч баражот со Романија за пласман на СП 2023 – Каде да купите карти!?

Македонската ракометна репрезентација ги започна подготовките за бараж двомечот против Романија за пласман на Светското првенство…

Ракометна Македонија ги дозна противниците во баражите за пласман на СП 2023 година!

Во Будимпешта денеска со ждрепка беа извлечени двојките за бараж дуелите кои Македонија треба да ги…

БРАВО ДЕВОЈКИ: Македонија ја тресна Грција и избори бараж за СП во ракомет!

Женската ракометна селекција на Македонија со 100% учинок ги заврши квалификациите за Светското првенство кои се…

Македонија стана трета ракометна сила во Европа – Кои земји се пред нас?

Македонскиот машки клупски ракомет се најде на третото место на најновата листа која ја објави Европската…

Против кого ќе игра Македонија на ЕП 2018 во Хрватска – Погледнете ги сите групи (фото)

Во Загреб, беа извлечени четирите групи на Европското првенство во ракомет за мажи кое следната 2018…

Македонија домаќин на уште еден голем спортски настан – ЕП во ракомет во 2022 и 2024 година заедно со Словенија? (фото)

Македонија и Словенија ќе поднесат заедничка кандидатура за организација на Европското првенство во ракомет за мажи…

Македонија има нови херои – Младите ракометари со историски пласман во 1/8 на СП во Алжир (видео+фото)

Македонската репрезентација до 21 година избори историски пласман во 1/8 финалето на СП 2017 што се…

Македонија на 4-то место на ЕХФ, ги мина ракометните велесили Германија и Франција на листата

ЕХФ по сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите. На…

Црна Гора пресилна за Македонија, ракометарките загубија со 31-24!

Женската ракометна репрезентација на Македонија загуби на гостувањето во Подгорица од Црна Гора со 31:24. Македонија…

Ракометарите добија 30.000 евра за пласманот на СП 2017 во Франција!

Ракометната Федерација на Македонија, на репрезентативците им ја исплати премијата од 30.000 евра за пласманот на…

Македонија ги дозна противниците за СП 2017, ова се термините и распоредот на натпреварите!

Меѓународната ракометна федерација ги објави термините и распоредот за одигрувањето на натпреварите од групната фаза на…

Македонија денеска ќе ги добие противниците за СП во ракомет 2017 во Франција!

Ракометна Македонија денеска попладне ќе ги дознае противниците за Светското првенство во Франција што ќе се…

Од третиот шешир Македонија ќе ги чека противниците за СП 2017 во Франција!

Македонската ракометна репрезентација преку баражот избори ново учество на еден ракометен Мундијал што следната година во…