(ВИДЕО) СЕНЗАЦИЈА ВО КЕЛН – Беа аутсајдери, а станаа Европски шампиони во ракомет!

Ракометарите на Магдебург ја освоија титулата во ракометната Лига на шампиони, откако во финалето во Келн…

(ВИДЕО) СЕНЗАЦИЈА во ракометната ЛШ – Шампионот Барселона елиминиран на пенали!

Ракометарите на германскиот Магдебург приредија вистинска сензација во полуфиналето од Лигата на шампионите. Откако во регуларниот…

(ВИДЕО) Ова е најдобрата ракометна одбрана во историјата – Жива му ја фати и тоа со една рака!

Ракометарите на Гранољерс го совладаа Скендерборг Архус со 30:25 во реваншот од осминафиналето на Лига Европа…

Лазаров го објави конечниот список на играчи за дуелите со Португалија – Еве кои ракометари добија шанса!

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров го објави списокот на ракометари за претстојните натпревари против…

(ВИДЕО) Гол во ракометот каков не сте виделе досега – Погоди од корнер и го заледи голманот!

Бевме убедени дека ракометот е веројатно еден од најатрактивните спортови за време на Светското првенство кое…

Доминацијата на скандинавците продолжи – Данска трет пат по ред стана светски шампион во ракомет!

Ракометарите на Данска се старо-нови светски шампиони, бидејќи во финалето ја совладаа Франција со 34:29 (16-15).…

(ВИДЕО) Шпанија ја одбрани бронзата на СП во ракомет 2023 – Со пресврт совладан домаќинот!

Шпанските ракометари го освоија бронзениот медал на Светското првенство во ракомет 2023. Во мечот за третото…

Започна новата сезона во Лигата на ракометните шампиони – Македонија првпат не е во елитата по 22 години!

Вечерва со мечевите од 1.коло стартуваше новата сезона 2022/23 во Лигата на ракометните шампиони. За жал…

РК Вардар остана без иконата Дибиров – Русинот го напушта бродот кој тоне!

Рускиот ракометен интернационалец, Тимур Дибиров ја завршува долгогодишната одисеја во двојниот европски првак РК Вардар. Тој…

Што се случува со РК Вардар? По тренерот Дејвис заминува и претседателот Михајловски!?

По исклучувањето на РК Вардар од Лигата на шампионите поради неподмирени долгови, се случува егзодус во…

Дознајте кога и против кого би можел да игра РК Вардар во Лигата на шампионите!

Македонскиот ракометен шампион Вардар на 1 јули ќе ги дознае ривалите за претстојната сезона во ракометната…

(ВИДЕО) Кире му кажа збогум на играњето ракомет – Уживајте во мајсториите на македонскиот великан!

Најдобриот македонски ракометар, десниот бек на француски Нант, Кирил Лазаров денеска објави крај на играчката кариера.…

(ВИДЕО) Да се наежиш! Денеска е денот кога цела Македонија беше на нозе – РК Вардар стана шампион на Европа!

На денешен ден пред точно 5 години, ракометниот клуб Вардар за првпат во историјата стана шампион…

Големи промени во ракометниот свет – ЕХФ донесе важна одлука!

Во Љубљана, Извршниот одбор на Европската ракометна федерација ЕХФ, донесе одлука за укинување на правилата за…

Ждребка за ЕП 2022+ЛИНК: Македонските ракометарки денеска ги добиваат ривалките за групната фаза!

Европското ракометно првенство за жени 2022 година, ќе се оддржи од 4 до 20 ноември, а…

Ракометна Македонија стартуваше некомплетна со подготовките за двомеч баражот со Романија за пласман на СП 2023 – Каде да купите карти!?

Македонската ракометна репрезентација ги започна подготовките за бараж двомечот против Романија за пласман на Светското првенство…