И втор пораз од Словенија во подготовките за квалификациите за ЕП 2017

Македонската кошаркарска репрезентација со нов втор пораз ги заврши подготовките за настап во квалификациите за пласман на Европското првенство 2017 година.

трофеј македонија

Македонските кошаркари во Марибор загубија и во вториот меч против Словенија овојпат со 82-67.

Македонија одигра добро прво полувреме, по кое Словенците имаа предност од само пет поени 43-38.

Но до новиот пораз избраниците на Драган Раца ги однесе лошиот финиш на третата и стартот на последната четвртина.

Македонските играчи во последните три и пол минути од третиот период не постигнаа кош од игра, во тој период реализираа само три слободни фрлања, а во последната четвртина цели четири минути беа без поени.

На крајот Словенците предводени од Препелиќ кој постигна 18 кошеви запишаа убедлива победа.

Македонија ја предводеа браќата Стојановски, Војдан постигна 14, а Дамјан 12 поени.

македонија

Квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година Македонија ќе ги започне против Луксембург на 31.август, а противници во групата уште ќе бидат Велика Британија и Унгарија.

Инсерти од мечот…