(ВИДЕО) По олимписката, Франција по голема борба стигна и до европската ракометна титула!

Франција е нов европски шампион откако во финалето во Келн по продолжението го победи светскиот првак…

(ВИДЕО) Ова е најдобрата ракометна одбрана во историјата – Жива му ја фати и тоа со една рака!

Ракометарите на Гранољерс го совладаа Скендерборг Архус со 30:25 во реваншот од осминафиналето на Лига Европа…

(ВИДЕО) Гол во ракометот каков не сте виделе досега – Погоди од корнер и го заледи голманот!

Бевме убедени дека ракометот е веројатно еден од најатрактивните спортови за време на Светското првенство кое…

Каков е тој континент кој се плаши дека ќе се зарази од еден човек? – Вујовиќ удри по Австралија!

Поранешниот селектор на српската ракометна репрезентација застана покрај најдобриот светски тенисер. Малкумина јавни личности од светот…

ВИДЕО: Ова е неверојатната паненка во ракометот – Голманот падна на грб, публиката стана на нозе!

Пред неколку дена во данскиот ракометен шампионат, Алборг рутински го победи тимот на Холстебер (36:27), а…

(ВИДЕО) Како се движеле платите на ракометарите на Вардар во последните 10 сезони – Кој бил најплатениот?

Handball tv ги објави платите на ракометарите на македонскиот и европски првак Вардар. Според овие информации,…

Европскиот шампион РК Вардар со пораз ги започна подготовките во Германија (фото)

Ракометниот клуб Вардар со пораз ги започна подготовките за новата ракометна сезона. Европскиот шампион се наоѓа…

Исланѓанецот Палмарсон на излезни врати од Веспрем (видео+фото)

Репрезентативецот на Исланд и еден од најталентираните ракометари на денешницата, Арон Палмарсон заминува од Веспрем. Тој…

Хрватскиот бомбардер Марко Копљар од Барселона се пресели во Веспрем!

Хрватскиот репрезентативец Марко Копљар, по само една сезона мината во Барселона, се пресели во вице шампионот…

ИХФ ги прогласи Микел Хансен и Кристина Неагу за најдобри ракометари во 2015

Микел Хансен и Кристина Неагу се добитници на признанијата за најдобри светски ракометари во машка и…

Словенката Тамара Мавсар е најновото име кај македонскиот шампион ЖРК Вардар!

Македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар од следната сезона ќе биде засилена со уште една словенечка интернационалка, во…

Две големи светски имиња потпишаа за РК Вардар!

Ракометниот шампион на Македонија Вардар со две нови имиња ќе се обиде да се искачи на…

Првата скандинавка наскоро ќе заигра во ЖРК Вардар!

Камила Херем ќе биде најновото засилување на ЖРК Вардар и воедно ќе стане првата скандинавка која…

Најдобрите голови од Лигата на шампионите во 2015

Момир Илиќ останува во Веспрем до 2019 година

Српскиот ракометен репрезентативец Момир Илиќ го продолжи договорот со унгарскиот тим Веспрем кои му понудиле продолжување…

Видео: Шпанскиот АСОБАЛ куп во рацете на Барселона. Кире Лазаров со нова титула и МВП признание!

Барселона и нашиот капитен Кире Лазаров освоија уште еден трофеј откако триумфираа во Шпанскиот АСОБАЛ Куп…