(ВИДЕО) Криза во МЗТ Скопје – По Пелистер, пораз и од Работнички, време ли е за оставки?

Училишната сала ,,НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА,, во Општина Кисела Вода ќе влезе во историјата на вечното кошаркарско дерби…

Сите во неверување – Кавадарци останува без кошарка откако Еуро Никел најави згаснување!

Сите со големо неверување ја примивме веста дека еден од најтрофејните македонски кошаркарски клубови од Кавадарци,…

(ВИДЕО) ЕДНО ИМЕ МЗТ! – Најдобрите моменти од финалето и славјето пред СЦ Јане Сандански!

Кошаркарите на МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ ја освоија и 9-тата шампионска титула во МАК кошарката. Со 3-1…

ЖКК Бадел повикува на поддршка во пресрет на клучните дуели во ВАБА за пласман во Суперлигата!

Екипата на ЖКК Бадел 1862 се наоѓа пред двата најзначајни натпревара во својата клупска историја, кога…

КФСМ: Две сценарија за доигрување на сезоната во првата македонска кошаркарска лига

На состанокот одржан денеска во просториите на КФСМ помеѓу клубовите од Прва лига-мажи и раководството на…

Сезоната 2016/17 во мак баскетот започнува на 15 октомври!?

Новата 2016/17 сезона во кошаркарскиот шампионат на Македонија ќе започне на 15 октомври, што значи дека…

Промоција на новиот тренер на шампионот МЗТ Скопје – Емил Рајковиќ

Промоцијата на Емил Рајковиќ во нов шеф на стручниот штаб и официјална потврда на настапот во…

МЗТ Скопје ќе игра на два фронта, покрај АБА лигата прифати да игра и во Еврокупот!

Шампионот на Македонија во кошарка, тимот на МЗТ Скопје Аеродром, доби покана да настапува во кошаркарскиот…

МЗТ Скопје на чекор од одбрана на титулата, декласиран Куманово со 91-73

Кошаркарите на МЗТ Скопје поведоа со 2-1 во победи во финалето на кошаркарскиот плејоф на Македонија.…

Шампионот МЗТ падна во СЦ Јане Сандански, Куманово славеше со 87-84!

Куманово приреди големо изненадување со триумфот над МЗТ Скопје од 87:84 во првиот натпревар од финалето…

Ќе гледаме реприза на финалето од 2015, МЗТ Скопје-Куманово!

Кошаркарите на Куманово изборија пласман во финалето на плеј-офот, откако во мајсторката во петтиот меч го…

Куманово израмни, шампионот МЗТ Скопје поведе со 2-0 против Фени Индустри

Продолжија натпреварите од полуфиналната серија во Првата македонска лига во кошарка. Тимот на Куманово израмни на…

МЗТ Скопје-Фени и Карпош Соколи-Куманово вечерва го започнуваат кошаркарскиот плејоф на Македонија

Со двата натпревара што се играат вечерва ќе почнат полуфиналните дуели од кошаркарскиот плејоф во борба…

Подолгата клупа клучна за пресврт победата на МЗТ Скопје против Работнички

Кошаркарите на МЗТ Скопје во СЦ Јане Сандански стигнаа до нова победа над својот градски и…

Вечерва нова кошаркарска класика, се игра вечното градско дерби МЗТ Скопје-Работнички

Во СЦ „Јане Сандански“ во19 часот вечерва е дуелот на вечните ривали, МЗТ Скопје Аеродром и…

Суперлига: МЗТ Скопје се зацврсти на првото место по победата над Карпош Соколи!

Во кошаркарската Суперлига на Македонија се комплетираше 21 коло. Во дербито во СЦ „Борис Трајковски“ шампионот…