ВИДЕО: Бурмаут прв пат во Премиерлигата во својата 125 годишна историја

Фудбалерите на второлигашот Бурмаут славеа над Болтон со 3-0 во претпоследното коло во англискиот Чемпионшип и…

Тенискиот грен слем Вимблдон го зголеми наградниот фонд за 8%

Наградниот фонд на тенискиот Грен слем во Вимблдон оваа година е зголемен за 8% па така…

Легендата на мак кошарката Петар Наумоски е нов претседател на МКФ

Петар Наумовски легендата на македонската кошарка е избран за нов претседател на Македонската кошаркарска федерација и…

ВИДЕО: Вака ќе изгледа новиот стадион на Милан, кој веќе доби дозвола за градба

Италијанскиот гигант Милан доби согласност од општината „Фиеро“ во централниот дел на Милано за изградба на нов,…

По 17 години Мартина Хингис повторно заигра за Швајцарија во Фед купот

Швајцарската тенисерка Мартина Хингис повторно ќе ги брани боите на својата репрезентација во ФЕДЕРЕЈШН Купот по…

РК Вардар ги осигура услугите на рускиот ракометар Павел Атман

Поранешниот ракометар на Металург, Павел Атман, од следната сезона ќе го носи дресот на Вардар. Рускиот…

Ракометарките ќе играат со Ц.Гора, Хрватска и Словенија за пласман на ЕП во Шведска

Македонските ракометарки ги добија противниците во квалификациите за пласман на Европското првенство во Шведска кое ќе…

ЛШ:Барселона-Баерн и Јувентус-Реал М. се двојките за 1/2 финалето по ждрепката во Нион

Барселона-Баерн Минхен и Јуветус-Реал Мадрид се полуфиналните двојки во најелитното натпреварување во Европа, Лигата на шампионите.…

ФИБА ќе формира нова регионална лига со тимови од поранешна Југославија

Претставниците на ФИБА потврдија дека ќе се формира нова регионална лига во која ќе учествуваат само…

Македонија напредуваше на ФИФА ранг листата за моментално 105-то место

Фудбалската репрезентација на Македонија скокна за три места на најновата ФИФА листа. На априлското рангирање на…

Челзи го договорил „вундеркиндот“ Кенеди од Флуминенсе

Жозе Мурињо веќе го договорил првиот летен трансфер, а станува збор за младиот напаѓач на Флуминенсе,…

Интер се засилува со голманот Петр Чех од Челзи

Голманот Петр Чех ги договорил личните услови и е блиску до преселба во Интер. Чешкиот репрезентативец…

Стерлинг одби нов договор со Ливерпул, Арсенал фаворит за неговиот потпис

Стерлинг нема намера да го продолжи договорот со Ливерпул па челниците на клубот се решени летово…

Ибрахимовиќ суспендиран на четири средби од француското првенство

Златан Ибрахимовиќ е суспендиран четири натпревари од француското првенство поради навредите упатени кон Франција по завршувањето…

Најдоброто од 31.коло во шпанската примера лига

Во Шпанија се одигра интересното 31.коло кое мина во знакот на дербито помеѓу Севиља и Барселона…

Најдоброто од 28.коло во германската бундеслига

Викендов во Бундеслигата во Германија се одигра 28-то коло во кое се постигнаа прекрасни голови и…