Реал и Атлетико ќе можат да купуваат играчи откако ФИФА им ја укина казната!

ФИФА jа укина суспензијата на мадридските клубови Реал и Атлетико, која им ја изрече поради кршењето на правилата околу трансферите на малолетните фудбалери.

Real-Madrid-VS-Atletico-Madrid

Комисијата за жалби на ФИФА, привремено им ја укина суспензијата на Реал и Атлетико и таа ќе важи само за престојниот летен преоден рок.

Првично, ФИФА им забрани за трансфери на мадридските тимови до јуни 2017 година, со исклулчок на актуелниот преоден рок.

Но, Реал и Атлетико нема да минат без казни, а какви ќе бидат ќе се дискутира дури по завршувањето на сезоната.