Манчестер Јунајтед прв обезбеди 1/8 финале во Лига купот!

Манчестер Јунајтед се пласира во осминафиналето во Лига Купот на Англија, откако нагости славеа над Дерби Каунти со 3:1.

Derby County v Manchester United - FA Cup Fourth Round

Јунајтед по подолго време, одиграа одличен натпревар, а првиот гол го постигнаа Руни во 16.минута, но иако домаќинот израмни преку Траоре во 37.минута, тимот на Ван Гал лесно стигна до победата.

Во второто полувреме преку Блинд и Мата, Манчестер Јунајтед се избори во осминафиналето.