ВИДЕО: Шпанија ја врати европската титула во кошарка. Победа против Литванија од 80-63

Репрезентацијата на Шпанија е новиот европски шампион во кошарка. Црвената фурија во големото финале на Евробаскетот 2015 што се одржуваше за првпат во 4 држави ја победи Литванија со 80-63 и по трет пат стигнаа до европската титула.

spain2

Шпанија доминираше од првиот до последниот момент на натпреварот кој се одигра во француски Лил, потврдувајќи ја неверојатната доминација во последната деценија во европската кошарка, со победи на три од последните четири шампионати.

Најкорисен кошаркар на евробаскетот и на финалето беше По Гасол со 25 поени, 11 скока и 4 асистенции и беше прогласен за МВП на ЕП 2015.

spain4

Фернандез реализира 11 поени, додека Љуљ постигна 9. Кај Литванците, Сеибутис и Калниетис постигнаа по 13 поени, а Валанчиунас заврши со 10 поени.

Во малото финале и борбата за бронзениот медал Франција ја победи Србија со 81-68.

Македонија на овој Евробаскет не успеа да ја помине групната фаза од натпреварувањето и настапот го заврши на 19-тото место.

spain1

spain3

Следното првенство ќе се одигра за две години, а домаќинот ќе биде одреден во декември.