Белгија и В.Британија ќе играат во големото финале на тенискиот Дејвис куп 2015

Тениските репрезентации на Белгија и Велика Британија ќе играат во големото финале на тенискиот Дејвис куп.

darcis

Бегијците, во Брисел, славеа со 3:2 над Аргентина, а решавачкиот поен го освои Стив Дарсис кој со 3:1 во сетови го победи Федерик Делбонис.

Белгија последен пат во финалето на Девис купот играла пред 111 години, односно во 1904 година.

andy-murray

Противник на Белгија во финалето ќе и биде репрезентацијата на Велика Британија, која предводена од Енди Мареј со 3:2 славеше над Австралија.

Херој на Британците, во полуфиналето чиј домаќин беше Глазгов, беше Енди Мареј, кој ги донесе сите поени за својата репрезентација.

Решавачката победа Мареј ја забележа над Бернард Томиќ со 3-0 во сетови 7:5, 6:3, 6:2.

davis-cup-2015

Финалето на Дејвис купот ќе се игра од 27 до 29 ноември, а домаќин ќе биде Белгија.