ВИДЕО: МЗТ Скопје загуби и од Тајфун со 68-62 за петти пораз по ред во АБА лигата

МЗТ Скопје никако да ја заврши серијата лоши резултати во АБА лигата и во 12.коло забележаа нов 8-ми пораз во сезоната.

mzt2

Металците загубија во Словенија од Тајфун со 68:62 и го запиша петтиот пораз по ред, додека Тајфун има една победа повеќе.

На теренот на дебитантот во регионалната лига, во текот на целиот меч се водеше голема борба, а Тајфун единствено во финишот на третата четвртина стигна до двоцифрене предност од 47:36.

МЗТ Скопје во финишот на мечот се врати во игра и стигна до поен негатива но неговите играчи немаа сили за целосен пресврт.

Марко Луковиќ постигна 12 поени за МЗТ Скопје, додека Ѓорѓе Дреновац и Душко Буниќ реализираа по 10 кошеви, додека словенскиот тим Тајфун го предводеше Томаш Болчина со 19 поени.

МЗТ Скопје во наредното коло во АБА лигата на 6.декември ќе ја пречека Цедевита.