АБА лигата воведе ново правило – Повеќе ништо нема да биде исто, но ќе биде шанса за МЗТ!

Челниците на АБА лигата вчера одржаа состанок на кој донесоа одредени одлуки околу стартот на новата…

(ВИДЕО) Што не видовме на ТВ? На милиметри до сериозен инцидент во финалето на АБА поради стаклено шише!

Црвена звезда поведе во серијата од 2-0, против лутиот ривал Партизан во финалето на АБА лигата.…

Интервју кое ќе го потресе регионот – Легендарниот Бодирога кажа што мисли за АБА лигата!

Легендарниот кошаркар Дејан Бодирога без влакна на јазикот проговори за моменталната ситуација во АБА лигата. Во…

ФОТО: Погледнете ова е навистина моќно – Го имаме кандидатот за спортска фотографија на годината!

Совршената фотографија мора да содржи многу знаење, искуство, но и среќа. Се чини дека сè беше…

ВИДЕО: Од АБА лигата ни стигнуваат најдобрите 5 потези од 2.коло

ВИДЕО: Започна и АБА лигата – Ова се најдобрите ТОП 5 потези од 1.коло!

И покрај тоа што е скоро на дното, еве зошто вреди да се игра во АБА лигата!?

Новата кошаркарска сезона е на прагот, викендов се играат последните подготвителни натпревари, а во некои земји,…

ВИДЕО: Луѓе мои, зар поминаа 11 години од легендарната тројка на Кецман во финалето на АБА лигата!

Овие 11 години поминаа како блесок. На денешен ден во 2010 година, Душан Кецман погоди тројка…

МЗТ Скопје совладан и од Цедевита во АБА лигата, пораз од 82-61

Кошаркарите на МЗТ Скопје и по трет пат се поразени на стартот на АБА лигата. Металците…

МЗТ Скопје ја започнува сезоната во АБА лигата и Еврокуп

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ги одработуваат последните тренинзи пред задутрешниот старт на АБА-лигата против Црвена…

Ц.Ѕвезда и Мега Лекс на 11 април го играат првиот натпревар од финалето во АБА лигата

Кошаркарската АБА лига ги доби тимовите кои ќе се борат за шампионската титула оваа сезона. Па…

АБА: ТОП 5 од 1/2 финалните средби

АБА: Мега Лекс направи големо изненадување, Будучност падна во Подгорица со 85-81!

Во АБА лигата започнаа плејоф дуелите за влез во финалето на регионалното натпреварување. Во првиот натпревар…

Видео: МЗТ Скопје со висок пораз од Цедевита ја заврши сезоната во АБА лигата!

Во јадранската АБА кошаркарска лига се игра последното 25 коло од регуларниот дел од сезоната. Кошаркарите…

АБА лига: ТОП 5 од 25 коло

АБА: Партизан и Црвена Звезда со победи го заокружија 25.коло

Белградските тимови Партизан и Црвена Звезда стигнаа до победи во предпоследното 25 коло во јадранската АБА…