(ВИДЕО) Гол во ракометот каков не сте виделе досега – Погоди од корнер и го заледи голманот!

Бевме убедени дека ракометот е веројатно еден од најатрактивните спортови за време на Светското првенство кое…

Доминацијата на скандинавците продолжи – Данска трет пат по ред стана светски шампион во ракомет!

Ракометарите на Данска се старо-нови светски шампиони, бидејќи во финалето ја совладаа Франција со 34:29 (16-15).…

(ВИДЕО) Шпанија ја одбрани бронзата на СП во ракомет 2023 – Со пресврт совладан домаќинот!

Шпанските ракометари го освоија бронзениот медал на Светското првенство во ракомет 2023. Во мечот за третото…

Започна новата сезона во Лигата на ракометните шампиони – Македонија првпат не е во елитата по 22 години!

Вечерва со мечевите од 1.коло стартуваше новата сезона 2022/23 во Лигата на ракометните шампиони. За жал…

(ВИДЕО) Кире му кажа збогум на играњето ракомет – Уживајте во мајсториите на македонскиот великан!

Најдобриот македонски ракометар, десниот бек на француски Нант, Кирил Лазаров денеска објави крај на играчката кариера.…

Големи промени во ракометниот свет – ЕХФ донесе важна одлука!

Во Љубљана, Извршниот одбор на Европската ракометна федерација ЕХФ, донесе одлука за укинување на правилата за…

Ждребка за ЕП 2022+ЛИНК: Македонските ракометарки денеска ги добиваат ривалките за групната фаза!

Европското ракометно првенство за жени 2022 година, ќе се оддржи од 4 до 20 ноември, а…

Ракометна Македонија ги дозна противниците во баражите за пласман на СП 2023 година!

Во Будимпешта денеска со ждрепка беа извлечени двојките за бараж дуелите кои Македонија треба да ги…

Што значи плавиот картон во ракометот? Еве што кажуваат правилата!

Во едно од дерби средбите на ЕП 2022 во ракомет, Хрватска загуби од Франција во првото…

ВИДЕО: Прв пораз на РК Вардар во ЛШ – Погледнете ги најдобрите моменти од мечот со Монпеље!

 

ВИДЕО: ТОП 5 голови од 1.коло во ракометната Лига на шампиони!

ВИДЕО: Ракомет сезона 1988 – Пелистер и Металопластика одиграа реми, а на крајот изби голема тепачка!

Спортска сала Младост. Зачадена од цигари, преполни трибини со околу 7000 публика, 1988 година. Екипата на…

БРАВО ДЕВОЈКИ: Македонија ја тресна Грција и избори бараж за СП во ракомет!

Женската ракометна селекција на Македонија со 100% учинок ги заврши квалификациите за Светското првенство кои се…

(ВИДЕО) Како се движеле платите на ракометарите на Вардар во последните 10 сезони – Кој бил најплатениот?

Handball tv ги објави платите на ракометарите на македонскиот и европски првак Вардар. Според овие информации,…

Против кого РК Вардар ќе ја почне одбраната на титулата во ЛШ – Погледнете го целосниот распоред!

Актуелниот европски и македонски ракометен шампион Вардар ги дозна противниците од групната фаза во Лигата на…

Македонија стана трета ракометна сила во Европа – Кои земји се пред нас?

Македонскиот машки клупски ракомет се најде на третото место на најновата листа која ја објави Европската…