Мурињо ја освои првата титула со Јунајтед, победа над Лестер во Комјунити шилд купот!

Актуелниот освојувач на ФА купот, Манчестер jунајтед, новата сезона ја почна со освојување на трофејот „Комјунити шилд“, англискиот Суперкуп.

гол ибра

На „Вембли“ во Лондон Јунајтед го победи шампионот на Англија Лестер со 2:1.

Головите за „црвените ѓаволи“ ги постигнаа Џеси Лингард во 32. минута и Златан Ибрахимовиќ во 83. минута.

златан комјунити шилд

Стрелец на голот на Лестер беше Џејмс Варди во 52. минута.

златан1јунајтед

Новата сезона во Премиер лигата стартува следниот викенд на 13 август.