Русинот Сергеј Горбок заминува од Вардар и потпиша за Пик Сегед

Играчот на ракометниот клуб Вардар, Сергеј Горбок по крајот на сезоната ќе си замине од македонскиот шампион.

gorbok

Рускиот ракометен репрезентативец од наредната сезона ќе се пресели во Унгарија и во тимот на вицепрвакот ПИК Сегед.

Горбок потпишал двегодишен договор, а трансферот го потврди и унгарскиот тим.

Левиот бек, оваа сезона е еден од најдобрите играчи на ’црвено црните’ и реши предвреме да си замине од Вардар.

Неговиот договор истекуваше наредното лето, но договори спогодбен раскин на договорот и по завршувањето на сезоната ќе се пресели во Унгарија.

Тој дојде во Вардар минатата сезона од германскиот бундеслигаш Рајн Некар Левен.