УЕФА покрена дисциплинска постапка против Атлетико Мадрид – Познати се причините!

Loading

Европската фудбалска унија (УЕФА) покрена дисциплинска постапка против Атлетико Мадрид, откако навивач на шпанскиот клуб направил нацистичкиот поздрав на четвртфиналниот натпревар од Лигата на шампионите.

Атлетико Мадрид е обвинет и за „дискриминаторско однесување“ поради навивачите, кои фрлаа предмети на теренот при гостувањето кај Манчестер Сити (0:1).

Според дисциплинските правила, клубовите на УЕФА се одговорни за несоодветното однесување на навивачите на стадионите.

Не се знае кога ќе биде изречена казната за овој случај. Атлетико ќе биде домаќин на реваншот против Манчестер Сити во среда.