(ФОТО) Некогаш беше најдобрата 10-ка во светот, а сега никој не го препознава!

Loading

Тој во текот на кариерата настапуваше за великаните на светскиот фудбал, Ајакс, Реал Мадрид или Интер, во еден момент важеше за најдобрата „десетка“ на светот, а откако ја заврши кариерата изгледа го напушти спортскиот начин на живот.

Весли Снајдер ги освои националните титули со Ајакс, Реал, Интер и Галатасарај, а со Холандија го освои второто и третото место на Светските првенства во 2010 и 2014 година.

Во анкетата на веб-страницата goal.com е избран за најдобар фудбалер во светот во 2010 година.

Сега повторно е виден на теренот, на хуманитарен натпревар од кој целиот приход замина за жртвите од војната во Украина.

Сепак, ретко кој го препозна. Весли во меѓувреме премногу се опушти, па боемскиот начин на живот му донесе многу килограми.

фото: Profimedia