Федерер откри кога и официјално му се враќа на тенисот!

Извршниот директор на тенискиот гренслем Австралија опен, Крег Тајли потврди дека славниот швајцарски тенисер Роџер Федерер…

Видео: Рекордна 6-та гренслем титула за Џоковиќ на Австралија опен!

Во Мелбурн заврши првиот тениски гренслем во годината Австралија опен. До пехарот кај мажите стигна Новак…

AUS Open 2016: Кербер ја победи шампионката Серена и стигна до првата гренслем титула!

Германската тенисерка Анџелик Кербер направи голема сензација во финалето на тенискиот гренслем Австралија опен откако по…

AUS Open 2016: Мареј со пресврт го победи Раониќ за 5-то финале во Мелбурн

Британецот Енди Мареј е вториот финалист на тенискиот гренслем турнир Австралија опен што се игра во…

AUS Open 2016: С.Вилијамс и Кербер во финалето, Џоковиќ подобар од Федерер во Мелбурн!

Тенискиот гренслем Австралија опен што се игра во Мелбурн ги доби финалистите во женска конкуренција, а…

AUS Open 2016: Мареј-Раониќ и Кербер-Конта последни 1/2 финални двојки

На тенискиот гренслем Австралија опен комплетирани се полуфиналните парови во машка и женска конкуренција. Кај мажите…

AUS Open 2016: Џоковиќ закажа дуел со Федерер во 1/2 финалето!

На машкиот дел од тенискиот гренслем Австралија опен позната е првата полуфинална двојка. По 45-ти пат…

AUS Open 2016: Серена Вилијамс и Радванска е првата 1/2 финална двојка

На женскиот дел од тенискиот гренслем Австралија опен позната е првата полуфинална двојка. Таму ќе се…

AUS Open 2016: Раониќ го шокираше Вавринка, Мареј и Ферер во 1/4 финале

На австралија опен се играат мечевите од осминафиналето во машка и женска конкуренција. Кај мажите се…

Видео: Поенот кој ја крена публиката на нозе во Мелбурн!

Дефинитивно најдобриот поен на годинешното натпреварување тенискиот гренслем во Мелбурн се случи во третото коло на…

AUS Open 2016: Мажите сигурни, кај дамите елиминирани се Ивановиќ и Мугуруза!

На Австралија опен продолжија натпреварите од 3.коло во машка и женска конкуренција. Кај мажите фаворитите стигнаа…

AUS Open 2016: Федерер со 300-та победа на гренслем турнирите, Џоковиќ лесно до 1/8 финале

На 5-от ден од тенискиот гренслем Австралија Опен не се случија изненадувања, па така фаворитите обезбедија…

AUS Open 2016: Џоковиќ, Федерер, Серена Вилијамс и Шарапова експресно во 3.коло

На тенискиот грен Австралија опен се играат натпреварите од 2.коло. Федерер, лесно избори пласман во третото…

AUS Open 2016: Вердаско го шокираше Надал во 1.коло!

На вториот ден во Мелбурн на тенискиот гренслем Австралија опен се случи и најголемото изненадување на…

AUS Open: Одличен старт на првите носители Џоковиќ и Серена Вилијамс во 1.коло

Првите носители и главни фаворити за титулата на првиот тениски гренслем во годината Австралија опен, Новак…

Ждрепката непожелна за шампионот Џоковиќ на гренслемот Австралија опен

Во Мелбурн се одржа ждрепката за претстојниот гренслем Австралија опен кој започнува за три дена. Истата…