Од оваа сума ќе ви се заврти во глава – Еве колку пари заработи Новак по освојување на Австралија Опен!

Loading

Српскиот ас Новак Џоковиќ денеска направи голем подвиг откако по 10-ти пат во својата величествена кариера го освои тенискиот гренслем Австралија опен.

фото: Eurosport

Освен јубилејниот 10-ти трофеј, победата над Стефанос Циципас во финалето му донесе многу пари на србинот.

По денешното финале на сметката на Новак уплатени се неверојатни 2,97 австралиски долари, што е околу 2 милиони евра.

Да потсетиме, Новак утре и официјално ќе се искачи на првото место на АТП листата, кое ќе го презеде од Шпанецот Карлос Алказар кој го пропушти турнирот во Мелбурн поради повреда.

фото: Twitter/AusOpe