Новак од утре повторно е број еден тенисер во светот – Од големиот ривал доби моќна порака!

Loading

Најдобриот светски тенисер Новак Џоковиќ по десетти пат во кариерата го освои гренслемот Австралија опен во Мелбурн.

Покрај ова големо достигнување и 22. Грен слем во кариерата, Новак повторно од утре ќе владее со АТП листата и светскиот тенис.

Неговиот ривал, младиот шпанец Карлос Алкараз до утре наутро ќе биде број еден на АТП листата, а во понеделник ќе биде заменет со Новак Џоковиќ.

Алкараз преку Твитер му честиташе на Ноле за успехот во Мелбурн.

“Честитки до Новак Џоковиќ за победата на Австралија опен и првото место на светската листа. Сосема заслужено! Се надевам дека наскоро ќе се видиме на теренот”, изјави Алкараз.

Новак во финалето во само три сета го победи гркот Стефаноц Циципас со 6-3, 7-6 и 7-6 и како што изјави оваа победа за него е најголема во кариерата поради се што му се случуваше изминатата година.

фото: Eurosport
фото: Twitter/AusOpe