Свечено доделени ваучерите за талентирани спортисти

За развој и унапредување на младите спортисти во Република Македонија продолживме да доделуваме стипендии на 500…

Започна реализацијата на проектот “Таеквондо за секого”

Македонската таеквондо федерација втора година по ред започна со реализација на проектот “Таекводно за секого” За…

АМС: Прием на македонската таеквондо репрезентација која освои 13 медали!

Во просториите на Агенцијата за млади и спорт беа претставници на македонската таеквондо репрезентација. Тие на…

Започнува 44-от Меѓународен ракометен турнир – Струга 2016

Агенцијата за млади и спорт продолжува со активностите во насока на промоција на македонскиот спорт на…

Плакети за успех и придонес во ракометот и спортот на Мојсовски и Миркуловски од АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески денеска на македонските ракометни репрезентативци Наумче Мојсоски…

Параолимписките медалисти на прием во Агенцијата за млади и спорт

Во просториите на АМС беа дел од параолимпискиот тим на Македонија, кој ќе ја претставува нашата…

Mеморандум за соработка помеѓу АМС и Американскиот мировен корпус

Во просториите на Агенцијата за млади и спорт денеска беше потпишан меморандум за соработка од страна…

Џудистката Реџепи на прием во АМС по бронзениот медал во Клуж!

Прием за Амбреша Реџепи-бронзената од Европскиот џудо куп во куќата на спортот. Абреша Реџепи (-48 кг)…

Одбележан Светскиот ден на спортот, здравјето и мирот

По повод одбележувањето на светскиот ден на спортот, здравјето и мирот, директорот на Агенцијата за млади…

АМС: Спасески го прими турчинот Халдун Алагас, поранешен светски и европски карате шампион!

Агенцијата за млади и спорт организираше прием и прес конференција за Халдун Алагас од Турција, кој…

АМС: Комеморација во чест на легендата на пливањето Нико Нестор!

Агенцијата за млади и спорт во Музејот на Македонската борба организираше комеморацијата во чест на ликот…

АМС: Средба на Спасески со освојувачот на бронзениот медал во воздухопловно моделарство

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески оствари средба со Бојан Димески, освојувачот на…

АМС: Донесена Националната стратегија за млади за периодот 2016-2025

Од страна на Владата на Република Македонија беше усвoeна Националната стратегија за млади за периодот 2016-2025…

АМС: Спасески се сретна со француската амбасадорка Лоренс Оер

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески денеска оствари работна средба со француската амбасадорка…

Младите каратисти до 21 година подготвени за настап на ЕП во Кипар

Куќата на спортот беше повторно почетна стартна точка на македонските каратисти кои од 5 февруари до…

АМС: Средба на Спасески со претседателот на Велосипедската федерација на Турција

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески денеска имаше средба со Емин Муфтуоглу, претседател…