АБА: ТОП 5 од 5.коло од сезоната 2016/17

Видео: Црвена Ѕвезда славеше кај Крка за 5-та победа по ред во АБА лигата

Кошаркарите на Ц.Звезда стигнаа и до 5-тата победа во АБА лигата совладувајќи ја Крка во Ново…

АБА: ТОП 5 од првите 4 кола од новата сезона

(Фото+Видео) Нов пораз на МЗТ Скопје, Цибона славеше по две продолженија, Рајковиќ поднесе оставка!

Кошаркарите на МЗТ Скопје никако да стигнат до првата победа оваа сезона во АБА лигата. По…

Македонија доби втор претставник во кошаркарската АБА лига

Тимовите на Карпош Соколи и Унион Олимпија ќе се натпреваруваат во АБА лигата во сезоната 2016/2017.…

Промоција на новиот тренер на шампионот МЗТ Скопје – Емил Рајковиќ

Промоцијата на Емил Рајковиќ во нов шеф на стручниот штаб и официјална потврда на настапот во…

МЗТ Скопје ќе игра на два фронта, покрај АБА лигата прифати да игра и во Еврокупот!

Шампионот на Македонија во кошарка, тимот на МЗТ Скопје Аеродром, доби покана да настапува во кошаркарскиот…

МЗТ Скопје дел од новата сезона во АБА лигата, истата започнува на 1 октомври!

Новата сезона во Регионалната кошаркарска лига АБА ќе започне на 1. октомври, а информацијата доаѓа од…

АБА: Црвена Ѕвезда старо-нов шампион… Во финалето подобри од Мега Лекс со 3-0 во победи!

Кошаркарите на Црвена звезда ја одбранија титулата во јадранската АБА лига, откако и во третиот меч…

Четиригодишен договор потпишаа АБА и Евролигата!

АБА лигата и Евролигата потпишаа нов четиригодишен договор, кој подразбира дека АБА лигата има загарантирано едно…

Најдобрите 5 потези во АБА лигата

Спектакл во СЦ Јане Сандански… Дербито МЗТ Скопје – Мега Лекс со отворени врати за сите љубители на кошарката!

Управата на македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром направи одличен потег за дерби натпреварот од 17.коло против…

По поразот од Цедевита во АБА лигата, Алеш Пипан повеќе не е тренер на МЗТ Скопје

Словенецот Алеш Пипан по вторпат го напушти кормилот на македонскиот шампион МЗТ Скопје и повеќе не…

ФИБА ќе формира нова регионална лига со тимови од поранешна Југославија

Претставниците на ФИБА потврдија дека ќе се формира нова регионална лига во која ќе учествуваат само…