ПСЖ го откачи Блан за да го донесе Унаи Емери од Севиља!

Шпанскиот стратег Унаи Емери замина од шампионот на Лига Европа Севиља и тренерската кариера ќе ја продолжи во Франција во тимот на ПСЖ.

емери

Клупата на францускиот првак ја напушти Лорен Блан, а за заминувањето доби обештетување од 22 милиони евра.

Емери со Севиља освои три по ред титули во Лига на Европа, договорот со ПСЖ го потпиша до јуни 2018 година.

Негов наследник во Севиља ќе биде Хорхе Сампаоли.

емери2

Унаи Емери во кариерата бил тренер на Валенсија, Спартак Москва, а од 2013 година седеше на клупата на Севиља.