Ливерпул повторно пазареше од Саутемптон, 36 милиони фунти за Мане!

Садио Мане од Сенегал е нов играч на Ливерпул, а трансферот од Саутемптон, клубот од Енфилд го чинеше 36 милиони евра.

Sadio-Mane1

Мане ги мина лекарските прегледи и потпиша договор со трофејниот клуб и стана третото најскапо засилување во историјата на Ливерпул, по Енди Керол и Кристијан Бентеке, а веќе четврто за тимот на Јирген Клоп во преодниот рок.

Ливерпул ги договори Камерунецот Жоел Матип од Шалке и Србинот Марко Грујиќ од Црвена ѕвезда.

Sadio-Mane11

По завршувањето на сезоната на „Енфилд“, за сума од шест милиони евра, пристигна голманот на Мајнц, Лорис Кариус.

Мане, е поранешен играч на Мец и Салцбург, и е петтиот играч кој во последните три години од Саутемптон се сели во Ливерпул.

Претходно Саутемптон добро заработи од продажбите на Адам Лалана за 25 млн фунти, Дејан Ловрен за 20 млн фунти, Рики Ламберт 4 млн фунти и Натанијел Клајн за 12,5 млн фунти.

мане3

Сенегалецот одигра 75 натпревари за Саутемптон, на кои постигна 25 голови.