Под знак прашалник настапот на Вавринка и Федерер во Дејвис купот

Северин Лути, селекторот на швајцарските тенисери, изјави дека шансите се мали Роџер Феререр и Станислас Вавринка да играат во Дејвис купот следната година.

Switzerland's Stanislas Wawrinka, right, speaks with his doubles partner Roger Federer, left, during their doubles match of the Davis Cup World Group Quarterfinal match between Switzerland and Kazakhstan  in Geneva, Switzerland, Saturday, April 5, 2014.  Roger Federer and Stanislas Wawrinka lost the doubles match to Andrey Golubev and Aleksandr Nedovyesov on Saturday, giving Kazakhstan a 2-1 lead over Switzerland in the Davis Cup quarterfinals. (AP Photo/Keystone,Salvatore Di Nolfi)

Федерер и Вавринка минатата година ги предводеја Швајцарците до титула во ова натпреварува, а оваа сезона испаднаа уште по првото коло.

Селекцијата на Швајцарија во првото коло игра против Италија.

Селекторот мисли дека учествувањето на Федерер и Вавринка е под знак прашалник поради густиот распоред следната сезона.

„Поради Олимписките игри во Рио, распоредот ќе биде густ и тешко дека Стен и Роџер ќе играат за репрезентацијата“, изјави Северин Лути.