Овие играчи изгледаат застрашувачки, но нема да играат на СП во Катар – Енрике не ги повика во Шпанија!

Loading

Можеби најнеобичен список на играчи е оној кој го откри селекторот на Шпанија, Луис Енрике.

Тој не се грижи многу за имиња, се држи до својата фудбалска филозофија, па изборот на многу играчи е изненадување за многумина, бидејќи тука се на пример голманот Давид Раја, Хуго Гиламом, Џереми Пино, Нико Вилијамс и се полошите Аспиликуета и Жорди Алба.

Секако најголемо изненадување е „прецртувањето“ на Серхио Рамос, на кого Луис Енрике не ни сметаше и беше поблиску да го предводи неодамна пензионираниот Жерар Пике, додека Давид де Хеа, голман кој ја заврши репрезентативната кариера.

Новинарите на шпанскиот весник „Марка“ затоа направија список од 11 играчи кои не беа повикани во Катар, а кои имаат квалитет за „црвената фурија“.

Можеби не како прецртаните бразилци кои вредат 300 милиони евра, но и овој тим заслужува внимание…

Што мислите за овој алтернативен тим на Шпанија кој Луис Енрике го остава дома? Погледнете како би изгледал овој тим:

Кепа (Челзи)
Белерин (Барселона),
Рамос (ПСЖ),
Мартинез (Билбао),
Кукуреља (Челзи)
Тиаго (Ливерпул),
Мерино (Сосиедад),
Руиз (ПСЖ),
Каналес (Бетис )
Аспас (Селта) и
Морено (Виљареал).

Да потсетиме, Шпанија за три дена на 17-ти ноември ќе одигра пријателски натпревар против Јордан, а потоа следи групната фаза на Мундијалот каде ќе ги пречека Костарика, Германија и Јапонија.

Важи за трет фаворит на турнирот, вели американскиот весник „Спортс илустрејтед“.