Нил Ворнок казнет од страна на ФА

neil-warnock-pic-getty-images-550623226

Нил Ворнок менаџерот на Кристал Палас е казнет со 9000 фунти од страна на Англиската Фудбалска Асоцијација заради коментарите кои Ворнок ги упати кон судијата Грег Повсон. Тој го обвини Повсон дека под влијание на играчите на Челзи го исклучил Дамиен Делајни на мечот кој заврши со резултат од 2-1 за Челзи.

Во пост-меч интервјуто Ворнок потенцира дека исклучувачкиот втор жолт картон судијата го доделил само заради влијанието на играчите на Челзи.