Наскоро Халанд го напушта Сити – Сите фудбалери сонуваат да играат за тој клуб!

Loading

Манчестер Сити во мај минатата година потврди дека ја активирал клаузулата во договорот со која Ерлинг Халанд е врзан за Борусија Дортмунд и дека го носи во трансфер вреден 60 милиони евра.

фото: EPA

Норвешкиот напаѓач доминира во Премиер лигата од почетокот на сезоната, но прашање е до кога ќе продолжи да го прави тоа.

Халанд е водечки стрелец во Премиер лигата со 27 гола на 24 натпревари, а има постигнато 33 гола на исто толку натпревари за клубот.

Тој има договор до летото 2027 година, но неговата агентка Рафаела Пименто веќе зборува за некои други идеи и конечната цел.

„Тој е сон на секој фудбалер“, додава таа.

Пименто: Реал е сон на секој играч.

„Ерлинг дојде во Сити затоа што постои заедничка историја помеѓу тој клуб и неговото семејство. Видовте фотографии од него како дете во дресот на Сити и беше сосема разбирливо што тој сакаше да го доживее она што го доживеа неговиот татко играјќи за овој клуб, рече таа и продолжи:

„Покрај тоа, всушност над тоа сакаше да игра за Пеп Гвардиола. Но, ние планираме и се грижиме за играчот. Кога почнав да се занимавам со оваа работа, никој не сакаше да биде во Премиер лигата, сега тоа е желба на секој играч. Тие не велат дека сакаат во Сити, Челзи или Арсенал, веќе во Премиер лигата. Тоа е фантастично. Но, постои Премиер лигата, но постои и Реал Мадрид.

„Реал Мадрид има нешто, тој клуб е сон на секој играч, таму има некоја магија. Нема таква конкурентност во лигата, но ја има Лигата на шампионите“, заклучи таа.