(ФОТО) Се надеваа дека ќе видат гола слика од Курникова, па се заразија со вурис – Реагираше и ФБИ!

Loading

На врвот на својата слава, беше една од најбараните на Интернет, девојка на која и позавидуваа другите девојки и убавица која за многумина беше идеална жена.

фото: PROFIMEDIA/ELECTRONIC IMAGE

Сепак, една приказна остана малку позната низ годините, иако ликот на Ана Курњикова создаде хаос.

Во тој момент во 2001 година, само Џенифер Лопез, Шакира, Памела Андерсон и Бритни Спирс беа повеќе барани од Ана Курникова.

Оваа неверојатна популарност ја искористил еден студент кој заразил милиони компјутери за два милиони. Тој им призна на родителите дека стои зад вирусот и објави нешто како манифест, кој го сподели и на страницата посветена на Курњикова.

Имено, луѓето добиле мејл со порака „Здраво: Погледнете“, а внатре имало датотека „AnnaKournikova.jpg.vbs“.

Наивните мислеа дека тоа е нејзина гола слика (тогаш не се ни знаеја сите опасности на интернетот), а потоа вирусот ќе си го направи своето.

Тие се надеваа дека ќе видат 18+ фотографија од секс симболот од тоа време, а наместо тоа сите нивни податоци беа вратени на 20-годишниот холандски студент Јан де Вит.

Пред тоа, имаше уште поголемиот вирус „ILOVEYOU“ кој брзо зарази милиони компјутери и предизвика штета од 15 милиони долари.

,,Минатата недела прочитав статија со елоквентен наслов: Вирусот ILOVEYOU не ги научи луѓето ништо. Јас мислам ги научи. И мислам дека ќе се согласите со мене поради брзината на дистрибуција. Исто така, сакам да кажам дека не сакав никому да повредам. Но, на крајот виновни се тие што ја отвораат апликацијата – рече студентот.

Наскоро студентот се предал во полиција, бил осуден на четири години затвор за дистрибуција на злонамерен софтвер, а градоначалникот Сник го оценил вирусот како „смешен“ и го прогласил младиот човек за талент.

На крајот, ФБИ испрати докази до судот дека нанел штета од 166.000 долари и пронајдоа 55 жртви на вирусот. Тој на крајот доби 150 часа општествено корисна работа.

Поминаа 20 години откако го одигра својот последен меч и денеска има речиси 42 години. На само 22 години се откажала од тенисот поради болки во грбот. Не освои ниту еден турнир, но успеа да стигне до Топ 10.

Таа е во брак со Енрике Иглесијас и со него има три деца – Николас, Куси и Мери.

Таа ќе остане запаметена како една од најубавите тенисерки на сите времиња, која поради болки не можеше да го исполни својот целосен потенцијал.

Денес претежно е во изолација и често објавува фотографии од своите деца, но не и од себе. Решила да му помогне на својот сопруг од сенка и ретко се појавува во јавноста.