МЗТ Скопје со прва гостинска победа во АБА лигата сезонава. Победена Сутјеска со 77-68!

Кошаркарите на МЗТ Скопје стигнаа до третата победа сезонава во АБА лигата во нивниот шести настап во новата сезона во регионалното кошаркарско натрпеварување.

mzt win

МЗТ славеше над Сутјеска во Никшиќ со 77-68 и ја забележаа првата гостинска победа сезонава во АБА лигата.

Металците со оваа победа се искачија на петата позиција на табелата, а против дебитантот во лигата, го контролираше ритамот на играта од самиот почеток.

Домаќинот на три минути до крајот успеа да стигна до негатива од три поени 67:64, но Луковиќ веднаш потоа одговори со 2+1, а потоа Љубичиќ и Стојановски ставика точка на победата на МЗТ Скопје.

mzt win1

Кај македонскиот шампион најпрецизен со 18 коша беше Мијатовиќ, додека најдобар играч на теренот беше Дамјан Стојановски со 15 поени и 8 скокови.

Ова 6.коло утре ќе го затворат тимовите на Мега Лекс и Игокеа, а МЗТ Скопје следниот противник ќе го пречека во СЦ Јане Сандански на 25 октовмри кога доаѓа Цибона.