Маскерано не мрда никаде…Потпиша за Барселона до 2019 година!

Аргентинецот Хавиер Маскерано, го продолжи договорот со Барселона на уште една година.

masce1

Тоа значи дека аргентинецот ќе остане на Ноу Камп до јуни 2019 година.

Оваа информација ја потврди и спортскиот директор на Барса, Роберт Солер.

Маскерано на „Ноу Камп“ пристигна од Ливерпул во 2010 година, а претходно го носел дресот на Ривер Плата, Коринтијанс и Вест Хем Јунајтед.

Досега нема постигнато ниту еден гол во одиграните 289 натпревари за Барселона.

masce

Со клубот има освоено 16 трофеи, меѓу кои два во Лигата на шампионите и четири во шпанското првенство.

За Аргентина настапил на 133 натпревари, на кои постигнал 3 гола.