Кими ,,ICEMAN,, Раиконен останува и следната сезона во Ф1 тимот на Ферари

Финецот Кими Раиконен и следната година ќе му биде клубски колега на Себастијан Фетел во болидот на Ферари.

kimi1

Италијанскиот тим, размислуваше да се откаже од услугите на Раиконен кој во не импресионира со формата, но сепак реши да го продолжи договорот со светскиот првак од 2007 година.

„Сакам тука да ја завршам својата кариера“, изјави Раиконен кој му ја донесе последната титула на Ферари во конкуренција на возачите.

Раиконен се наоѓа на петтото место во генералниот пласман кај возачите со 76 бода, еден помалку од сонародникот Валтери Ботас кој најчесто се спомнуваше како негова замена во Ферари.

 

Пред двајцата Финци се наоѓаат Фетел со 160, Нико Розберг со 181, а лидер е актуелниот светски првак Луис Хамилтон со 202.

kimi-raikkonen2

Утре по едномесечна пауза се вози 11 трка во шампионатот за големата награда на Белгија на патеката Спа.