(ФОТО) Минатата година беше луда во тенисот – Три големи тениски легенди му рекоа збогум на овој спорт!

Loading

Роџер Федерер, Серена Вилијамс и Ешли Барти, му рекоа збогум на тенисот кој загуби многу во 2022 година, но доби и ветер во грб кои го донесоа Карлос Алкараз и Ига Свитек.

фото: @WeAreTennis

Но, бидете внимателни – Рафаел Надал не е целосно заминат, а Новак Џоковиќ се уште е желен за успех.

Женскиот светски рекет број еден Ешли Барти ја отвори прошталната топка во март, на изненадување на сите. Таа имаше само 25 години, со три Грен слем титули (Ролан Гарос 2019, Вимблдон 2021 и Австралија Опен 2022), но желбата повеќе не беше тука.

Следеше историско, но долгоочекувано збогување со Серена Вилијамс, освојувачка на 23 грен слем титули, која ја искористи магијата на теренот Артур Еш во Флешинг Медоус во септември за да си даде спектакуларен почеток – и тоа во три рунди – неколку дена пред нејзиниот 41-ви роденден пред публика преполна со големи ѕвезди.

Неколку дена подоцна таа објави порака на социјалните мрежи во која му посака добредојде на Роџер Федерер во „пензионерскиот клуб“.

На крајот потклекна и Швајцарецот, кој поради повреди долго не беше ниту на теренот, се прости од тенисот на 41-годишна возраст, на Лејвер купот во Лондон, кој предизвика бран емоции ширум светот.

фото: ap kin cheung, EPA Andy Rain

Солзите на освојувачот на 20 Грен слем титули, а можеби уште повеќе солзи на неговиот пријател Надал кој го виде својот најголем ривал како заминува од сцената, добро го илустрираа крајот на благословената ера на тенисот.

Сепак, некои нови играчи се појавија како херои во изминатата година.

Полската тенисерка Ига Свитек, која стана де факто број еден по заминувањето на Барти, многу брзо се наметна како нова лидерка во женскиот тенис, на 21-годишна возраст, со осум освоени титули во сезоната од вкупно 11.

Помеѓу февруари и јули, таа забележа серија од 37 победи и шест титули по ред, вклучувајќи го и Ролан Гарос, до поразот во третото коло на Вимблдон.

Таа потоа го освои својот првиот УС Опен и ја заврши годината со 6.030 поени пред второпласираната Џабир на ВТА рангирањето. На крајот од сезоната имаше поголем јаз меѓу првиот и вториот во светот отколку меѓу второ и последно рангираниот тенисер.

Од машката страна, голем број млади играчи ја анимираа сезоната зад нас.

На 28 февруари, Даниел Медведев го зазеде првото место на АТП листата и со тоа стана првиот играч на таа позиција кој не е член на таканаречената „голема четворка“ (Федерер, Надал, Џоковиќ, Мареј) по Енди Родик во февруари 2004 година.

фото: PROFIMEDIA

Потоа, Карлос Алкараз го освои УС Опен и на 19 години стана најмладиот светски рекет број еден во историјата.

Во текот на 2022 година се појавија и Јаник Синер, Каспер Руд, Феликс Огер-Алиасим, Холгер Руне. Сите тие се најмалку 12 години помлади од Џоковиќ, но нивните индивидуални дуели во текот на 2022 година веќе станаа антологиски (Синер-Алкараз на Вимблдон и УС Опен).

„Добро е да се видат овие млади луѓе како ја преземаат функцијата. Тие ќе бидат следниот Федерер, Надал и Џоковиќ“, изјави неодамна Џими Конорс.

Сепак, можеби е рано да се зборува за тоа, бидејќи кога ќе се погледнат одиграните натпревари – Џоковиќ (86%) и Надал (83%) се играчите со најмногу победи во 2022 година.

Надал го освои својот втор Австралија опен и 14-ти Ролан Гарос за рекордна 22-ра Грен слем титула.

Стигна до полуфиналето на Вимблдон каде беше поразен. Џоковиќ, пак, лишен од учество на два Грен слем турнири и четири Мастерси поради одбивањето да се вакцинира против корона вирусот, освои пет турнири од 11 одиграни, меѓу кои Вимблдон и завршниот Мастерс.

,,Кога играше Новак беше најдобар“, изјави Тејлор Фриц по поразот од српскиот тенисер во полуфиналето на завршниот Мастерс во Торино.

,,Џоковиќ на 35 години „тренира како да има 22 години“, уверуваше неговиот тренер Горан Иванишевиќ по тој турнир.

Тоа го потврди и самиот Џоковиќ: „Се уште имам огромен глад за трофеи“.

Неговата гозба треба да започне уште овој месец, бидејќи му е дозволено да игра на Австралија опен, што го пропушти минатата година кога беше депортиран по дипломатско-судската сапуница.

Тој ќе се обиде да ја освои десеттата титула во Мелбурн и со тоа да го израмни рекордот на Надал од 22 Грен слем трофеи.

Да не ги заборавиме и големите имиња на овој спорт, аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро, освојувачот на УС Опен од 2009 година и французинот Жо Вилфред Цонга кои исто така минатата 2022 му кажаа збогум на тенисот и заминаа во пензија.