Ако сте љубители на спортот ова за вас ќе биде богатство – Календар на сите спортски настани во 2023!

Loading

Сигурни сме дека љубителите на спортот тука ќе можат да најдат корисни информации за своите омилени спортски настани.

Доколку имате прашање, како на пример кога и каде некој спортски настан ќе се случува во 2023, ние ви го нудиме одговорот на тоа.

Ова е целосниот список на НАЈГОЛЕМИ СПОРТСКИ НАСТАНИ во 2023 година:

11 до 15 јануари – Фудбал – Суперкуп на Шпанија во Саудиска Арабија (Барселона, Реал Мадрид, Бетис, Валенсија)
11 до 29 јануари – Ракомет – Светско ракометно првенство во Полска и Шведска (МАКЕДОНИЈА дел од него)
6 до 29 јануари – Тенис – Австралија опен


23 до 29 јануари – Уметничко лизгање – Европско првенство во Финска
6 до 19 февруари – Aлпско скијање – Светско првенство во Крушевила и Мерибел
8 до 19 февруари – Биатлон – Светско првенство во Оберхоф
12 февруари – Американски фудбал – Супер Боул
14 февруари – Фудбал – Старт на нокаут фазата од Лигата на шампионите
17 до 19 февруари – Кошарка – НБА Ол-стар викенд 2023
18 февруари – Aтлетика – Светско првенство во крос кантри во Австралија
19 февруари до 5 март – Скијање во слободен стил и сноуборд – Светско првенство во Грузија
21 февруари до 5 март – Нордиско скијање – Светско првенство во Словенија
31 декември до 15 јануари – Рели Дакар
2 до 5 март – Атлетика – Европско првенство во сала во Истанбул
5 март – Формула 1 – Почеток на новата 2023 сезона – ГН на Бахреин
8 до 19 март – Тенис – Мастерс турнир во Индијан Велс
16 март – Фудбал – Конгрес на ФИФА во Кигали (претседателски избори)


19 март – Формула 1 – Гран при на Саудиска Арабија
20 до 26 март – Уметничко лизгање – Светско првенство во Јапонија
22 март до 1 април – Тенис – Мастерс турнир во Мајами
23 март – Фудбал – Почеток на квалификациите за ЕП
26 март – Мото ГП – Стартот на новата сезона – Големата награда на Португалија
28 март до 3 април – Европско првенство во борење во Будимпешта
2 април – Формула 1 – Големата награда на Австралија
2 април – Мото ГП – Гран при на Аргентина
8 до 16 април – Тенис – Мастерс турнир во Монте Карло
16 април – Мото ГП – ГП на САД
19 до 23 април – Гимнастика – Европско првенство во Турција
24 април до 7 мај – Тенис – Мастерс турнир во Мадрид
29 април – Фудбал – Финале на Купот на Франција
30 април – Формула 1 – Гран при на Азербејџан
30 април – Мото ГП – Голема награда на Шпанија
5 мај – Aтлетика – Дијамантска лига во Доха
6 до 28 мај – Велосипедизам – Џиро д’Италија
7 мај – Формула 1 – Големата награда на Мајами
7 до 14 мај – Џудо – Светско првенство во Доха
12 до 28 мај – Хокеј на мраз – Светско првенство за мажи во Финска
14 мај – Мото ГП – Голема награда на Франција
19 до 21 мај – Фајнл-фор кошаркарска Евролига во Каунас

пехар
21 мај – Формула 1 – Големата награда на Емилија Ромања
28 мај – Формула 1 – Големата награда на Монако
28 мај – Атлетика – Дијамантска лига во Рабат
28 мај до 11 јуни – Тенис – Грен слем Ролан Гарос
31 мај – Фудбал – Финале на Лига Европа во Будимпешта
1 до 18 јуни – Кошарка – НБА финале

NBA-Finals
2 јуни – Атлетика – Дијамантска лига во Рим
3 и 4 јуни – Ракомет – Фајнл-фор на Лигата на шампионите за женски ракомет во Будимпешта
4 јуни – Формула 1 – Шпанско ГП
7 јуни – Фудбал – Финале на конференциската лига во Прага
9 јуни – Состанок атлетика – дијамантска лига во Париз
10 јуни – Фудбал – Финале на Лигата на шампионите во Истанбул


11 јуни – Мото ГП – Голема награда на Италија
15 јуни – Aтлетика – Дијамантска лига во Осло
15 до 25 јуни – Кошарка – Европско првенство за кошаркарки во Словенија и Израел
17 и 18 јуни – Ракомет – Фајнл-фор ракометна Лига на шампиони во Келн
18 јуни – Формула 1 – Гран при на Канада
18 јуни – Мото ГП – ГН на Германија
22 јуни – Кошарка – НБА драфт
25 јуни – Мото ГП – Голема награда на Холандија
30 јуни – Aтлетика – Дијамантска лига во Лозана
1 до 23 јули – Велосипедизам – Тур д’Франс

тур де франс
2 јули – Формула 1 – Големата награда на Австрија
2 јули – Aтлетика – Дијамантска лига во Стокхолм
3 до 16 јули – Тенис – Грен слем Вимблдон
9 јули – Формула 1 – ГН на Британија
9 јули – Мото ГП – Гран при на Казахстан
14 до 30 јули – Водени спортови – Светско првенство во Фукуока
20 јули до 20 август – фудбал – Светско првенство за жени во Австралија и Нов Зеланд
21 јули – Атлетика – Дијамантска лига во Монако
23 јули – Атлетика – Дијамантската лига во Лондон
23 јули – Формула 1 – ГН на Унгарија
29 јули – Атлетика – Дијамантска лига во Шангај
30 јули – Формула 1 – Големата награда на Белгија

Фудбал – Суперкуп на Европа (датумот и местото на одржување допрва ќе се одредат) 

3 август – Атлетика – Дијамантска лига во Шенжен
3 до 13 август – Велосипедизам – Светско првенство во Глазгов
6 август – Мото ГП – Британско ГП
7 до 13 август – Тенис – Мастерс турнир во Торонто
14 до 20 август – Тенис – Мастерс турнир во Синсинати
15 август до 3 септември – Одбојка – Европско првенство во Белгија, Германија, Италија и Естонија
19 до 27 август – Атлетика – Светско првенство во Будимпешта
20 август – Мото ГП – Голема награда на Австрија
25 август до 10 септември – Кошарка – Светско првенство за мажи во Индонезија, Јапонија и Филипини
27 август – Формула 1 – Голема награда на Холандија
28 август до 16 септември – Тенис – Грен слем УС Опен
28 август до 16 септември – Одбојка – Европско првенство за мажи во Италија, Северна Македонија, Бугарија и Израел
31 август – Атлетика – Дијамантска лига во Цирих
3 септември – Формула 1 – Голема награда на Италија
3 септември – Мото ГП – Гран при на Каталунија
8 септември до 28 октомври – Рагби – Светско првенство за мажи во Франција
8 септември – Атлетика – Дијамантска лига во Брисел
10 септември – Мото ГП – Големата награда на Сан Марино и Римини
16 до 24 септември – Борење – Светско првенство во Белград
16 и 17 септември – Атлетика – Финале на Дијамантската лига во Јуџин
17 септември – Формула 1 – ГН на Сингапур
19 до 24 септември – Кану слалом – Светско првенство во Англија
24 септември – Формула 1 – Големата награда на Јапонија
24 септември – Мото ГП – Гран при на Индија
29 септември до 8 октомври – Гимнастика – Светско првенство во Белгија
1 октомври – Мото ГП – Голема награда на Јапонија
8 октомври – Формула 1 – ГН на Катар
15 октомври – Мото ГП – Голема награда на Индонезија
22 октомври – Формула 1 – ГН на САД
22 октомври – Мото ГП – Голема награда на Австралија
29 октомври – Формула 1 – Големата награда на Мексико
29 октомври – Мото ГП – Гран при на Тајланд
30 октомври до 5 ноември – Тенис – Мастерс турнир во Париз
2 до 5 ноември – Џудо – Европско првенство во Монпелје
5 ноември – Формула 1 – Големата награда на Бразил
12 ноември – Мото ГП – Голема награда на Малезија
12 до 19 ноември – Тенис – Завршен Мастерс во Торино


18 ноември – Формула 1 – Големата награда на Лас Вегас
19 ноември – Мото ГП – Голема награда на Катар
20 до 26 ноември – Тенис – Дејвис куп финален турнир во Малага
26 ноември – Формула 1 – Големата награда на Абу Даби
26 ноември – Мото ГП – Гран при на Валенсија
30 ноември до 17 декември – Ракомет – Светско првенство за жени во Данска, Норвешка и Шведска