(ВИДЕО) Бизарна ситуација на погребот на Пеле – Се појави неговиот двојник и направи хаос!

Loading

Илјадници луѓе поминаа покрај и низ стадионот на Сантос каде со часови чекаа да се простат од легендарниот Пеле.

фото: Fernanda Luz / AFP / Profimedia

Ковчегот со телото на легендарниот Бразилец беше поставен во центарот на теренот, а сонародниците на еден од најголемите фудбалери на сите времиња чекаа неколку часа да му оддадат последна почит.

Во тажната атмосфера присутните сепак можеа да видат една интересна ситуација, откако пред стадионот се појави Никанор Рибеиро, човек кој 20 години е двојник на Пеле.

Веднаш се забележува неверојатната сличност, а Никанор се појави во дресот на Сантос.

Тој привлече големо внимание кај присутните, особено кај медиумските компании, снимателите и новинарите кои го опкружија и бараа изјава.

“Патувавме заедно, тој секогаш беше добар со мене. Се запознавме на снимање реклами. Снимавме заедно речиси на секое Светско првенство, за жал тоа не беше можно на последното во Катар. Тој остави зад себе неверојатно наследство, многу ќе недостасува “, рече Рибеиро.

Наводно, Рибеиро пред да стане двојник на Пеле, имаше операција на очите во САД и мораше да се избричи. По излегувањето од болницата, многу Американци и Јапонци почнаа да трчаат по него, барајќи да се фотографираат извикувајќи „Пеле, Пеле! и така сфатил дека има сериозна сличност со познатиот фудбалер.

Да потсетиме, фудбалерот почина на 29 декември на 83-годишна возраст, а на 3 јануари беше погребан недалеку од стадионот на кој го мина најголемиот дел од својата богата кариера.

Ковчегот со неговото тело мина низ улиците на градот на патот до највисоките гробишта во светот.