Антонио Конте нов кандидат за наследник на Жозе Мурињо во Челзи

Антонио Конте селекторот на фудбалската репрезентација на Италија, е најсериозен кандидат за наследник на Жозе Мурињо на клупата на Челзи.

antonio-conte-italy-press-conference-15062015_kowxik40i7rw1g8c3z7wbfebi

Мурињо по серијата на лоши резултати се наоѓа под силен притисок, бидејќи англискиот шампион по 10 натпревари во шампионатот се наоѓа на 15-то место со само 11 освоени бодови.

Конте во кариерата бил тренер на Арецо, Бари, Аталанта и Сиена, а со Јувентус освои три шампионски титули во Серија А и два Суперкупа на Италија.

Челзи во следното коло го игра големото дерби против Ливерпул, а како што шпекулираат англиските медиуми, сопственикот Роман Абрамович веќе го загубил трпението и во случај на неповолен резултат ќе му врачи отказ на Мурињо.

Освен Конте во игра за нов тренер на сините од стемфорд бриџ се и поранешните тренери на овој клуб Анчелоти и Хидинк.