Алегри од следната сезона нов менаџер на Челзи!

Тренерот на Јувентус Масимилијано Алегри од следната сезона ќе седне на клупата на Челзи.

FC Juventus v Torino FC - TIM Cup

Алегри и Челзи се договориле за четиригодишна соработка, според која Италијенцот ќе заработува 5,3 милиони евра годишно.

Холанѓанецот Гус Хидинк не е никаква пречка бидејќи од претходно е познато дека холандскиот стратег е преодно решение по отказот на Мурињо и дека си заминува од Стемфрод Бриџ по крајот на сезоната.

Освен Алегри, и другит бројни имиња беа во трка за менаџерската позиција во Челзи, но Абрамович се одлучил за Алегри поради неговиот успех со Јувентус во последните две сезони.