10-ка за Надал на Роланд Гарос – Матадорот од Мајорка испиша нова историја на гренслем турнирите (видео+фото)

Тенисерот од Мајорка, Рафаел Надал испиша нова историја на светскиот тенис и гренслем турнирите.

nadal-10

Шпанецот го победи во финалето Стен Вавринка со убедливи 3-0 во сетови 6-2, 6-3 и 6-1 и ја освои јубилејната 10-та титула на гренслем турнирот во Париз.

Со тоа Надал стана првиот тенисер кој успеал да дојде до десет титули на отвореното првенство во Франција.

Чекаше три години повторно да го подигне драгоцениот пехар на Роланд Гарос, а до 10-тата круна стигна без да загуби сет на турнирот.

Надал го освои 15-от гренслем трофеј и е на само три од Швајцарецот Рожер Федерер кој има 18 во кариерата.

rafael_nadal_2

Тој и понатаму продолжи да доминира на земјена подлога откако ги освои турнините во Барселона, Монте Карло и Мадрид, а само во Рим беше поразен од Тием.

Вавринка пак не стигна до втората гренслем титула во Париз, а во 2015 го подигна пехарот откако го победи Ѓоковиќ со 3-1 во сетови.

rafael-nadal

Историски моменти за Надал во Париз…

https://www.youtube.com/watch?v=JSVy4OGGZLE