Видео: Партизан ја реши Ц.Звезда во 89 минута за победа од 1-0 во вечното дерби

Кај нашите северни соседи се одигра вечното дерби на српскиот фудбал, помеѓу Партизан и Црвена Ѕвезда.

партизан-ц.звезда1

До победата стигнаа домашните играчи на Партизан минимално со 1-0.

Ова воедно беше и 152-то градско дерби, а црно белите ја забележаа 45-та победа, додека ривалот остана на 62 победи.

партизан-ц.звезда2

Дербито беше сиромашно на теренот, а како секогаш бурно на трибините и околу стадионот, епилогот е осум повредени полицајци и 44 уапсени хулигани.

Партизан за нијанса беше подобар од противникот, а славеше со голот на Леонардо постигнат во претпоследната минута од натпреарот.

леонадро партизан-ц.звезда

Со оваа победа Партизан ја намали предноста во однос на ривалот на 6 бодови.

Инсерти од мечот…