Видео: Ливерпул ги гази фаворитите, падна и Челзи на Стемфорд Бриџ!

Во Англија Ливерпул како гостин го совладаа Челзи на „Стенфорд Бриџ“ со 2-1 во Премиерлигата.

челзи-ливерпул

Во 166-та пресметка на двата тима, Ливерпул води во победи со 71-57.

Ливерпул до триумфот стигна благодарение на одличното прво полувреме, во кое ја контролираше играта, неговите играчи доминираа на средината и постигнаа два гола.

Во 17-та минута, Ловрен остана сам на втората статива и рутински го погоди подалечниот агол.

хендерсон

Дваесет минути подоцна Хендерсон го постигна најубавиот гол во досегашниот дел од сезоната.

Вториот дел му припадна на Челзи, но доминацијата „сините“ не успеаја да ја претворат во израмнување.

коста

Коста израмни по еден час игра, по одличната акција на Матиќ.

Шпанецот две минути подоцна сам си создаде позиција но шутираше право во Мињоле.

Инсерти од мечот…