ВИДЕО: Наполи славеше против Интер и стана нов лидер во Серија А

Италијанската серија А има нов лидер на табелата, а тоа е тимот на Наполи.

NAPOLI 30-11-2015 CALCIO SERIE A NAPOLI VS INTER NELLA FOTO IL NAPOLI ESULTA CON PEPE REINA FOTO MATTEO CIAMBELLI / FOTOPRESS

Тие во дербито на 14 коло против Интер славеа победа со 2-1 и со овој триумф се искачи на челната позиција на табелата во италијанскиот шампионат.

Натпреварот во Неапол го одбележа Аргентинецот, Игуаин, кој ги постигна двата гола за Наполи.

Водството на својот тим тој му го обезбеди по само 65 секунди игра, а вториот гол го постигна по еден час игра.

Интер, кој од 44.минута играше со фудбалер помалку, Нагатомо беше исклучен поради вториот жолт картон, водството го намали во 65.минута преку Љајиќ.

NAPOLI, INTER NELLA FOTO: ESULTANZA HIGUAIN FOTO MOSCA

Во финишот интеровите фудбалери немаа среќа да стигнат до бод, бидејќи во еден ист напад два пати го погодија дирекот.

Наполи по ова коло е лидер на табелата со 31 бод, еден повеќе од Интер и два од Фиорентина, Рома е четврта со 27 бодови.

НАПОМЕНА – Доколку видеото не го отвора тука кликнете на Watch on Youtube…