(ВИДЕО) Халанд во шок кога дозна дека татко му бил ,,касап,, во Премиер лигата!

Loading

Манчестер Сити го официјализираше трансферот на Ерлинг Халанд, а од страна на клупската телевизија брзо му беше направено и интервју.

Веќе екс голгетерот на Борусија Дортмунд нагласи дека две причини посебно влијаеле да го избере Сити пред другите, односно не само фактот што неговиот татко играше во синиот дрес, но и тоа што е роден во Манчестер и е фан на клубот од мали нозе.

Норвежанецот ќе продолжи по стапките на својот татко и треба да биде ударна сила во нападот на Пеп Гвардиола, но поради историјата на семејството Халанд во Манчестер, клубот реши да ги седне двајцата пред телевизорот.

Ерлинг бил многу мал кога неговиот татко настапуваше во Премиер лигата, а клубот реши да го запознае со стилот на игра кој го негуваше Алф Инге.

Напаѓачот дозна дека неговиот татко всушност бил фудбалски „касап“ и имаше непросмислени стартови во дуелите со ривалите, па и самиот признава дека добра вест за него било тоа што тогаш не постоело ВАР.

,,Што си правел човече…… Кога ги гледам овие стартови, мислам дека мојата кариера би завршила од тебе……