Вејд по 13 години замина од Мајами, родниот Чикаго е неговиот нов клуб!

Нова трансфер бомба одекна синоќа во НБА лигата. Двејн Вејд го напушта тимот на Мајами и следната сезона ќе игра во ривалот Чикаго Булс.

вејд1

Вејд ќе потпише за клубот од родниот град двегодишен договор вреден 47,5 милиони долари.

Со тоа Вејд ја заврши 13-годишната кариера во Мајами Хит, до сега единствениот клуб за кој играше во кариерата.

За да обезбедат доволно пари за договорот на Вејд, Булси го трејдуваа Хозе Калдерон во Лејкерси, а Мајк Данливи во Кливленд.

Булси направија големи промени ова лето, каде замина првата ѕвезда Дерик Роуз во Њујорк, а на позицијата плејмејкер ќе игра Ражон Рондо.

вејд

На центарската позиција замина Пау Гасол во Сан Антонио, додека стигна Робин Лопез од Њујорк.