Трката во САД низ статистика

295_ml0s09ce0w

Дури седум од натпреварувачите кои сега се натпреваруваат во првенството биле барем еден круг на чело од тркачите, но само двајца имаат завршено како победници тоа се Луис Хамилтон и Себастијан Фетел.

Circuit-of-the-Americas-Seating-Map

Патека : Circuit of The Americas

Број на кривини : 20 (9 десно и 11 лево)

DRS Зони : 2  Број на кругови : 56   Должина на трката : 304,405 km

2014 дозволени компоненти на гуми : меки и средни

Рекорд на патеката : 1м 39,347с – Себастијан Фетел ,Ред Бул,2012

Прва победа на УС Гранд При  : 1959, Себринг (победа на Брус МекЛарен, Копер Климакс)

Број на УС Гранд При трки : 35 (Ваткис Глен-20 , Индианаполис- 8 , Феникс- 3 , Остин-2 , Себринг- 1 )

Lance_Reventlow_3

Најдолго УС Гранд При : 1960 Риверсајд 2ч 28м 52,2с

prix.583

Најкраткото УС Гранд При : 2005 Индианаполис (1ч 29м 43,181с)

Последен победник на УС Гранд При : 1м 36.338с Себастиан Фетел, Ред Бул

Подиум на последната трка : 1- Себастиан Фетел ( Ред БУЛ) ,  2 – Роман Гросжан (Лотус)   3 – Марк Вебер ( Ред Бул)

Највеќе учества на УС Гранд При (моментални возачи) : 10 – Џенсон Батон, 8 – Фернандо Алонсо и Кими Раиконен, 6 – Фелипе Маса, 4 – Нико Розберг, 3 – Луис Хамилтон и Себастиан Фетел.

Највеќе победи на УС Гранд При(возачи) : 5 – Михаел Шумахер, 3 – Џим Кларк и Грахам Хил, 2 – Џеки Стјуард, Карлос Рутман, Џејмс Хант, Аиртон Сена и Луис Хамилтон, 1 – Брус МекЛарен, Стирлинг Мос, Инес Ирланд, Јохен Риндт, Емерсон Фитипалди, Франсоа Северт, Рони Патерсон, Ники Лауда, Жил Вилнев, Алан Џонс, Алан Прост, Мика Хакинен, Рубенс Баричело и Себастијан Фетел

Највеќе победи на УС Гранд При (конструктотри): 9 – Ферари, 8 – Лотус и МекЛарен, 3 – БРМ, 2- Тајрел, 1 – Купер,Матра, Брабхам, Вилиамс, Ред Бул