Голем удар за тенискиот гренслем Вимблдон – Ова никој не го очекуваше!

Некои медиуми јавуваат дека челниците на двете тениски организации ќе се сретнат следната недела во Мадрид.…

ШОК за руските и белоруските тенисери – Медведев залудно стана број 1 кога не може да игра тенис!?

Меѓународната тениска федерација (ИТФ) ги суспендираше Русија и Белорусија од сите натпреварувања под нејзино покровителство. Ваков…

Само уште еден човек е пред Џоковиќ на вечната листа со најмногу недели на врвот

Новак Џоковиќ е 333 недели на врвот на АТП, надминувајќи ја легендарната Мартина Навратилова, која имаше…

Наскоро… Револуција во женскиот ВТА тенис!

Директорот на женската тениска асоцијација ВТА, Стив Сајмон најави големи промени во женскиот тенис. Целта е…

Нов шок за Шарапова, ВТА ја избриша од ранг листата!

Поради суспензијата од две години на Марија Шарапова, руската тенисерка повеќе нема да фигурира на ВТА-листата…

Видео: Италијанката Сара Ерана е победничка на ВТА турнирот во Дубаи!

Италијанската тенисерка Сара Ерани е победничка на ВТА турнирот од серијата 500 што се одржа во…

ВТА: Венус Вилијамс го освои Тајван, Винчи најдобра во Сенкт Петерсбург!

Венус Вилијамс и Роберта Винчи стигнаа до победи на ВТА турнирите кои се играа изминатиот викенд…

Најдоброто од АТП и ВТА мастерсот 1000 во Синсинати

Новаќ Џоковиќ и оваа година не успеа да го освои единствениот мастерс кој му недостига од…

Каков дебакл на Серена: Халеп ја преслуша шампионката

Симона Халеп приреди огромно изненадување во второто коло од ВТА-шампионатот во Сингапур, нанесувајќи и убедлив пораз…