Реал го руши трансфер рекордот – Мбапе доаѓа од Монако за 180 милиони евра (фото)

Тинејџерската супер ѕвезда на Монако, 18 годишниот Килијан Мбапе за рекорден трансфер заминува од кнежевството и станува крал.

mbappe3

Двата клуба постигнале договор за сума од неверојатни 180 милиони евра.

„Кралевите“ ќе платат 150 милиони евра во кеш, а останатите 30 милиони ќе бидат пресметани во бонуси. Мбапе треба да потпише шестгодишен договор со европскиот шампион.

Зидан би сакал што поскоро да го има Мбапе на располагање, за младиот голгетер да може да се адаптира на новата средина.

Се очекува трансферот да биде комплетиран во следните денови за Французинот да атакува на место во тимот веќе за Супер-купот на Европа против Манчестер јунајтед во Скопје.

mbappe

Овој трансфер ќе биде далеку поскап од актуелниот рекорд на Пол Погба од Јувентус во Реал Мадрид.

Но, сепак е под сумата од 222 милиони евра што ПСЖ планира да ја плати за Нејмар од Барселона.