,,Овие вести се лажни,, – Реал Мадрид негира дека е во преговори со Мбапе!

Loading

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид демантираше дека е во преговори за потпис на напаѓачот на Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе.

фото: EPA/Cristophe Petit Tesson

Клубот од Мадрид долго време беше заинтересиран за 24-годишниот француски фудбалер, кој во минатото одбиваше понуди од клубот.

И покрај ова, се шпекулира дека тој би можел да се пресели на Сантијаго Бернабеу.

„Реал Мадрид сака да соопшти дека овие наводи се целосно лажни и дека немало никакви преговори со фудбалерот кој му припаѓа на Пари Сен Жермен“, се вели во соопштението на Реал Мадрид.

Во последните месеци шпанските медиуми наведуваа дека Мбапе ќе се пресели во Реал на лето, кога му истекува договорот со клубот од Париз.

На клубовите не им е дозволено да преговараат со играчи од други клубови пред да останат шест месеци од нивните договори.

Мбапе ова лето изјави дека нема намера да ја активира клаузулата со која би го продолжил договорот за уште една година.

Во 2021 година, ПСЖ ја одби понудата на Реал од 190 милиони долари за Мбапе, кој тогаш потпиша договор кој се уште е актуелен.

фото: EPA/Sergio Perez, Shutterstock

Мбапе се пресели од Монако во ПСЖ, прво на позајмица во сезоната 2017/2018, а потоа потпиша долгорочен договор.

Тој досега одигра 273 натпревари и постигна 224 гола за ПСЖ. Освои пет титули во лигата, три Купа, два Лига купа и два шампионски трофеи.

Играше и во финалето на Лигата на шампионите во сезоната 2019/2020, но стигна до трофејот.

Раководството на ПСЖ во неколку наврати изјави дека сака да го задржи Мбапе.