Олимпијадата во Рио за Усеин Болт ќе биде последната во неговата кариера!

Најбрзиот човек на планетата спринтерот од Јамајка Јусеин Болт потврди дека Олимписките игри во Рио де Жанеиро ќе бидат неговите последни во кариерата.

bolt1

29-годишниот Болт се надева дека на Олимпијадата во 2016 по третпат ќе ги освои титулите на 100 метри, 200 метри и 4х100 метри, по успесите во Пекинг во 2008 и Лондон во 2012 година.

„Дефинитивно ова ќе биде мојата последна Олимпијада. Ќе биде многу тешко да се продолжи уште 4 години, и да се заддржи мотивацијата, посебно ако ги остварам целите тука. Мојот најголем сон е да освојам уште еднаш три злата.

,,Тоа е мојата цел и сон и на тоа сум моментално фокусиран, завршил Болт.